مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار

مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار ، 5 تکنیک

مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار ، تجزیه و تحلیل کسب و کار توانایی یک فرد برای تسهیل تغییرات در یک سازمان برای ارضای نیازهای ذینفعان است.

این اصطلاح به طور کلی به تمرین ردیابی نیازهای کسب و کار و ایجاد راه حل هایی برای برآورده کردن الزامات اشاره دارد. از این تکنیک ها برای ایجاد یک برنامه مناسب و عملی کردن تغییر استفاده می شود.

مهارت های تجزیه و تحلیل کسب و کار حول درک ساختار، فرآیندها، سیاست ها و عملیات یک سازمان می چرخد. حال، اجازه دهید تعریف تحلیل کسب و کار و تکنیک های مختلف تحلیل کسب و کار را در این مقاله بررسی کنیم.

مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار
مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار – کالج مدیریت

تعریف تحلیل کسب و کار

تجزیه و تحلیل کسب و کار عملی است از:

. شناخت ساختارها و سیاست های یک سازمان

. پیشنهاد راه حل هایی که سازمان را قادر می سازد به اهداف استراتژیک خود دست یابد

. کار به عنوان رابط بین ذینفعان و بخش های فناوری اطلاعات

بنابراین، حالا شما بچه ها می دانید که تجزیه و تحلیل کسب و کار به چه معناست. نهادهای حاکمیتی مختلف مانند مؤسسه بین‌المللی تحلیل کسب‌وکار (IIBA)، مؤسسه مدیریت پروژه (PMI) و انجمن رایانه بریتانیا (BCS) به استانداردسازی حرفه تحلیل تجاری کمک کرده‌اند. بیایید نگاهی به تعاریف BA از این گروه هایی بیندازیم که استانداردهای فعلی را تنظیم می کنند.

طبق IIBA، موسسه بین‌المللی تحلیل کسب‌وکار، «تحلیل کسب‌وکار عملی است برای ایجاد تغییر در یک بافت سازمانی، با تعریف نیازها و توصیه راه‌حل‌هایی که ارزشی را برای ذینفعان به ارمغان می‌آورد».

طبق PMI، موسسه مدیریت پروژه، “تحلیل کسب و کار شناسایی نیازهای کسب و کار است. پیشنهاد راه حل های مرتبط کار با ذینفعان برای استخراج الزامات. تجزیه و تحلیل، تعریف، مستندسازی و مدیریت الزامات.

 

چرا تجزیه و تحلیل کسب و کار مفید است؟

تجزیه و تحلیل کسب و کار نقشی حیاتی در هر سازمان ایفا می کند. این به شناسایی نیازها/نیازهای کسب و کار کمک می کند و راه حل هایی را برای هر گونه مشکل تجاری تدوین می کند.

تجزیه و تحلیل کسب و کار به بهبود اثربخشی فناوری اطلاعات با همسویی بهتر بین نیازهای تجاری و فنی کمک می کند. این به شناسایی و بیان نیاز به تغییر و چگونگی کار سازمان ها برای تسهیل آن تغییر کمک می کند. به طور کلی به سازمان ها کمک می کند تا تجارت را بهتر انجام دهند.

سازمان ها از تجزیه و تحلیل کسب و کار استفاده می کنند:

. ایجاد راه حل های موثر

. ارائه مدارک مورد نیاز

. تخصیص منابع کافی

. دستیابی به کارایی بیشتر

. مدل سازی کل سازمان ها

. شناسایی فرصت های جدید

. دستیابی به اهداف

. ارائه ارزش به ذینفعان

. اتخاذ تصمیمات تجاری صحیح

اکنون که ما با تعاریف مختلف تجزیه و تحلیل کسب و کار آشنا شدیم، اجازه دهید تکنیک های مختلف تجزیه و تحلیل کسب و کار را که سازمان ها در حال حاضر از آنها استفاده می کنند، بررسی کنیم.

مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار
مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار – کالج مدیریت

تکنیک های رایج تحلیل کسب و کار

در اینجا برخی از تکنیک های تجزیه و تحلیل کسب و کار مورد استفاده توسط سازمان ها در سراسر جهان آورده شده است:

MOST (ماموریت، اهداف، استراتژی ها و تاکتیک ها)

شناسایی ماموریت، اهداف، استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها به تحلیلگران کسب‌وکار کمک می‌کند تا ساختارهای داخلی را از آنچه که یک سازمان به دنبال انجام آن است و نحوه تدوین راه‌حل‌ها تجزیه و تحلیل کنند.

PESTLE (سیاسی، اقتصادی، جامعه شناسی، فناوری، حقوقی و زیست محیطی)

مدل PESTLE عوامل خارجی را ارزیابی می کند که بر تجارت تأثیر می گذارد و نحوه رسیدگی به این عوامل را در صورت یافتن تعیین می کند.

SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها)

SWOT یکی از تکنیک های رایج تجزیه و تحلیل کسب و کار است. در این تکنیک خاص، هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف سازمان در نظر گرفته می شود. این شامل ساختار و طبقه بندی فرآیندها به فرصت ها و تهدیدها است. این به تعیین تخصیص مناسب منابع کمک می کند.

مسکو (باید یا باید، می توانست یا باید)

این تکنیک امکان اولویت بندی الزامات را با ارائه چارچوبی فراهم می کند که در آن هر شرایط می تواند نسبت به شرایط دیگر ارزیابی شود. آیا این یک چیز ضروری است؟ چیزی که پروژه باید داشته باشد؟ چیزی که بتوان آن را بهبود بخشید؟ یا چیز مفیدی که به آینده اضافه شود؟

CATWOE (مشتریان، بازیگران، فرآیند تحول، جهان بینی، مالک، و محدودیت های محیطی)

این تکنیک به تحلیلگران کسب و کار کمک می کند تا دیدگاه های ذینفعان مختلف و تأثیری که دیدگاه های آنها بر جهت پروژه خواهد داشت را درک کنند.

جدای از این تکنیک‌ها، تکنیک‌های بسیار دیگری مانند طوفان فکری، نقشه‌برداری ذهنی، مدل‌سازی فرآیند کسب‌وکار (BPM)، مدل‌سازی موردی استفاده و غیره وجود دارد. برای یک تحلیلگر تجاری مهم است که با بیشتر این تکنیک ها آشنا شود.

اکنون، ممکن است از خود بپرسید که چرا باید در وهله اول یک تحلیلگر تجاری شوید، درست است؟ برای بقیه این مقاله تعریف تحلیل کسب و کار، اجازه دهید سعی کنیم به این سوال پاسخ دهیم.

 

دلایل تبدیل شدن به یک تحلیلگر کسب و کار

در حال حاضر، تقاضای زیادی برای تحلیلگران کسب و کار وجود دارد، و در زیر دلایلی وجود دارد که چرا باید شغلی در تحلیل کسب و کار در نظر بگیرید.

. این یک نقش شغلی انعطاف پذیر است. شما باید روی جریان های فنی و تجاری کار کنید

. تقاضای زیادی در این زمینه وجود دارد و شما می توانید انتظار رشد شغلی ضروری را داشته باشید

. با توجه به رشد بسیار زیاد آن، حقوق پرداختی نیز بالا است

. شما می توانید چیزهای جدید و خلاقانه یاد بگیرید

. شما می توانید با همکاران در تعامل باشید تا نیازهای کسب و کار را بدانید

. می توانید مهارت های ارتباطی خود را با همکاری با سهامداران و تلاش برای درک نیازهای آنها تقویت کنید

. شما می توانید در انجام نظرسنجی ها، کارگاه ها و سطوح مختلف آزمون ها مانند تست های عملکردی، تست های واحد و غیره متخصص شوید.

. شما می توانید نحوه تجزیه و تحلیل و مدل سازی داده ها برای ارائه یک محصول عالی، فرموله کردن پیشنهادات و راه حل های استراتژیک، اعتبارسنجی نتایج به دست آمده، کشف روندهای مناسب در سیستم را بیاموزید.

مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار
مقدمه ای بر تحلیل کسب و کار – کالج مدیریت

تجزیه و تحلیل کسب و کار چه تفاوتی با سایر حرفه ها دارد؟

کار تجزیه و تحلیل کسب و کار شامل برقراری ارتباط بین ذینفعان، تیم های توسعه، تیم های آزمایش و سایر بخش ها است.

بسیاری از نقش‌های شغلی دیگر وجود دارند که شرح شغلی مشابه با یک تحلیلگر تجاری دارند، مانند تحلیلگران کسب و کار فناوری اطلاعات، تحلیلگران تجاری فنی، تحلیلگران کسب و کار آنلاین، تحلیلگران سیستم‌های تجاری یا تحلیلگران سیستم. بنابراین، تجزیه و تحلیل کسب و کار چه تفاوتی با این نقش های شغلی دارد؟

تجزیه و تحلیل کسب و کار کمی با تحقیقات مالی، مدیریت پروژه، تضمین کیفیت، توسعه سازمانی، آزمایش، آموزش، مستندسازی و چندین اقدام دیگر متفاوت است. اما، بسته به اهداف سازمانی، یک تحلیلگر تجاری به عنوان یکی از نقش های ذکر شده در بالا عمل می کند.

تفاوت بین یک تحلیلگر تجاری و یک تحلیلگر سیستم

حرفه تحلیلگر کسب و کار مستلزم مجموعه کاملاً متفاوتی از مهارت های ضروری است که شامل استخراج، تجزیه و تحلیل، برقراری ارتباط، آزمایش و تأیید الزامات، و شناسایی مسیر برای حل مشکلات تجاری و بهبود فرآیندها می شود. از سوی دیگر، تحلیلگران سیستم عمدتاً بر ایجاد و پیاده سازی سیستم های خاص با رویکرد فنی تر به کار تمرکز می کنند.

تفاوت بین یک تحلیلگر تجاری و یک تحلیلگر داده

مسئولیت های تحلیلگر کسب و کار به استانداردهای صنعت بستگی دارد و هدف اصلی شامل تجزیه و تحلیل و استخراج راه حل های مرتبط از داده ها برای برآوردن نیازهای تجاری است.

از طرف دیگر، تحلیلگران داده با تجزیه و تحلیل داده ها و استفاده از آن داده ها برای انجام اقدامات مناسب برای ارائه ارزش به سهامداران کسب و کار به شرکت ها کمک می کنند. تحلیلگران داده همچنین خود را به ارائه تحلیل رقابتی یا شناسایی روندهای تجاری یا بازاریابی می پردازند.

تفاوت بین تجزیه و تحلیل کسب و کار و تجزیه و تحلیل داده ها

در دنیای تجارت، اصطلاحات تجزیه و تحلیل تجاری و تجزیه و تحلیل کسب و کار بسیار شبیه به نظر می رسد. تفاوت اصلی بین این دو فرآیند این است که تجزیه و تحلیل کسب و کار بیشتر با عملکردها و عملیات مرتبط است.

این به جریان های معماری آن مانند معماری فرآیند و معماری سازمانی بستگی دارد، در حالی که تجزیه و تحلیل تجاری معمولاً به داده ها و گزارش ها وابسته است. این شامل مهارت ها، فناوری ها، بررسی عملکرد گذشته و جستجوی اطلاعات است.

 

مشاغل تحلیلگر کسب و کار

در حال حاضر، نقش تحلیلگر کسب و کار تقاضای بالایی دارد. با توجه به Payscale، یک تحلیلگر تجاری سطح پایه با کمتر از یک سال تجربه، میانگین حقوق 411,521 روپیه دریافت می کند. یک تحلیلگر کسب و کار با 1 تا 4 سال سابقه، به طور متوسط 483030 روپیه حقوق دریافت می کند.

یک تحلیلگر تجاری در اواسط شغلی با 5 تا 9 سال تجربه به طور متوسط 724287 روپیه درآمد دارد. یک تحلیلگر تجاری با تجربه با 10 تا 19 سال تجربه به طور متوسط 925673 روپیه درآمد دارد.

تحلیلگران کسب‌وکار ماهر بخش مهمی از ساختار کسب‌وکار هستند، زیرا آن‌ها مسئول انجام چند وظیفه‌ای هستند که بسیاری از مشاغل مانند گزارش‌دهی، مستندسازی، ایجاد راه‌حل‌ها، ردیابی نیازهای ذینفعان را به طور همزمان انجام می‌دهند. بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط اداره آمار کار، نقش تحلیلگر کسب و کار احتمالا تا سال 2024 19 درصد رشد خواهد کرد.

 

نتیجه

استفاده از تکنیک های تجزیه و تحلیل کسب و کار در یک موقعیت می تواند شما را به متقاضی جذابی برای مشاغل در بسیاری از شرکت ها و صنایع مختلف تبدیل کند.

در زمان کنونی که یک محیط تجاری به سرعت در حال تغییر است، شرکت هایی که فرصت های جدید را شناسایی کرده و با آنها سازگار می کنند، ممکن است موفقیت بیشتری نسبت به آنهایی که هنوز در حالت بی طرف هستند، پیدا کنند.

چه به دنبال تغییر حوزه های شغلی خود باشید یا در شرکت فعلی خود پیشرفت کنید، کسب گواهینامه کسب و کار می تواند فرصت های زیادی را در اختیار شما قرار دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − سه =