9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نقش تحلیلگر کسب و کار (BA) نه تنها به تجزیه و تحلیل صحیح داده ها بلکه نیاز به مدل سازی موثر داده ها دارد.

مدل بصری مناسب داده ها را ساده می کند و شناسایی و درک استراتژی ها، روابط و مسئولیت های پروژه را برای ذینفعان در هر سطح آسان می کند.

در گذشته، مدل‌سازی داده به معنای نوشتن فرآیندها در متن ساده یا ترسیم یک نمودار اولیه بود. خوشبختانه آن روزها به پایان رسیده است.

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، امروزه، یک لیسانس خوب مجهز به جعبه ابزار متنوعی از استراتژی‌ها و تکنیک‌های مدل‌سازی بصری است که به آن ها کمک می‌کند تا نتایج پروژه‌ای موفق داشته باشند.

همانطور که در مورد مدل های تجزیه و تحلیل کسب و کار بیشتر می خوانید، به یاد داشته باشید که Lucidchart به شما کمک می کند نمودارهای زیبا با راه حل های طراحی بصری، کتابخانه های شکل آماده برای نمادگذاری ثابت، و پیوند داده ها و قالب بندی واضح برای مدل سازی و به اشتراک گذاری داده های پویا ایجاد کنید.

از بین انواع الگوهای تحلیل کسب و کار انتخاب کنید تا امروز به پروژه بعدی خود برسید. (توجه داشته باشید که برخی از الگوها دارای ویژگی های پیشرفته ای هستند که به اشتراک Lucidchart پولی نیاز دارند.)

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار
9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار – کالج مدیریت

مدل تحلیل کسب و کار چیست؟

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، به بیان ساده، یک مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار، مراحلی را که یک کسب و کار برای تکمیل یک فرآیند خاص، مانند سفارش یک محصول یا استخدام جدید انجام می دهد، مشخص می کند. مدل‌سازی فرآیند (یا نقشه‌برداری) کلید بهبود کارایی فرآیند، آموزش و حتی رعایت مقررات صنعت است.

از آنجایی که انواع مختلفی از فرآیندها، سازمان ها و عملکردها در یک کسب و کار وجود دارد، BA از مدل های بصری متنوعی برای نقشه برداری و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کند.

 

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ضروری برای جعبه ابزار BA

1. نمودارهای فعالیت

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نمودار فعالیت نوعی نمودار رفتاری UML است که آنچه را که باید در یک سیستم اتفاق بیفتد را توصیف می کند. آنها به ویژه برای برقراری ارتباط بین فرآیندها و رویه ها با ذینفعان تیم های تجاری و توسعه مفید هستند.

یک BA ممکن است از یک ابزار نمودار UML مانند Lucidchart برای ایجاد یک نمودار فعالیت برای ترسیم روند ورود به یک وب سایت یا تکمیل تراکنش مانند برداشت یا واریز پول استفاده کند.

2. ویژگی نقشه های ذهنی

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نمودارهای تجاری فقط برای تجزیه و تحلیل یا مستندسازی در مراحل آخر نیستند. آنها همچنین در مرحله طوفان فکری اولیه پروژه مفید هستند.

نقشه‌های ذهنی ویژه به BA کمک می‌کند تا فرآیند طوفان فکری گاه به هم ریخته را سازماندهی کند تا ایده‌ها، نگرانی‌ها و درخواست‌ها به وضوح ثبت و دسته‌بندی شوند.

این بصری تضمین می‌کند که جزئیات و ایده‌های اولیه از بین نمی‌روند، بنابراین می‌توانید تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد جهت‌گیری، اهداف و محدوده پروژه بگیرید.

3. نقشه راه محصول

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نقشه راه محصول (یا ویژگی) توسعه و راه اندازی یک محصول و ویژگی های آن را مشخص می کند. آنها تجزیه و تحلیل متمرکزی از تکامل یک محصول هستند که به توسعه دهندگان و سایر ذینفعان کمک می کند تا بر روی ابتکاراتی تمرکز کنند که ارزش مستقیمی برای کاربر ایجاد می کند.

زیبایی نقشه راه محصول در انعطاف پذیری و دامنه کاربرد آنها نهفته است. BA ها می توانند نقشه های راه محصول مختلف را برای نشان دادن اطلاعات مختلف ایجاد کنند، از جمله:

. تعمیر و نگهداری و رفع اشکال

. انتشار ویژگی

. اهداف محصول استراتژیک سطح بالا

در حالی که نقشه راه محصول معمولاً به صورت داخلی توسط تیم های توسعه استفاده می شود، آنها منابع مفیدی برای گروه های دیگر مانند فروش نیز هستند.

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، یک طرح کلی محصول و برنامه زمانی مشخص به فروش کمک می کند تا در همان صفحه توسعه دهندگان باقی بماند تا آنها بتوانند اطلاعات دقیق و به روز شده را به مشتریان احتمالی و مشتریان خود ارائه دهند.

به دلیل تطبیق پذیری و کاربردهای گسترده آنها در تیم ها و سازمان ها، نقشه راه محصول بخش اصلی جعبه ابزار یک تحلیلگر است.

4. نمودارهای سازمانی

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نمودار سازمانی سلسله مراتب یک کسب و کار یا یکی از بخش ها یا تیم های آن را مشخص می کند.

آنها به ویژه نمودارهای مرجع مفیدی برای کارمندان هستند تا به سرعت درک کنند که شرکت چگونه سازماندهی شده است و سهامداران کلیدی و نقاط تماس برای پروژه ها یا پرس و جوها را شناسایی کنند.

علاوه بر این، نمودارهای سازمانی برای تجزیه و تحلیل ذینفعان و مدل‌سازی گروه‌ها و تیم‌های جدید به دنبال تغییرات سازمانی مفید هستند.

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار
9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار – کالج مدیریت

5. تجزیه و تحلیل SWOT

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، تجزیه و تحلیل SWOT یک ابزار اساسی در زرادخانه BA است. SWOT مخفف نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها است.

تجزیه و تحلیل SWOT نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار را ارزیابی می کند و هر فرصت یا تهدیدی را برای آن کسب و کار شناسایی می کند.

تجزیه و تحلیل SWOT به سهامداران کمک می کند تا در مورد کسب و کار خود تصمیمات استراتژیک بگیرند. هدف، بهره برداری از نقاط قوت و فرصت ها و در عین حال کاهش تأثیر تهدیدها و ضعف های داخلی یا خارجی است.

از دیدگاه مدلسازی بصری، تحلیل SWOT نسبتاً ساده است. یک مدل معمولی دارای چهار جعبه یا ربع – یکی برای هر دسته – با لیست های گلوله ای است که نتایج مربوطه را مشخص می کند.

6. رابط کاربری wireframe

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، یکی دیگر از نمودارهای تجاری ضروری، UI wireframe است. تیم‌های توسعه نرم‌افزار از وایرفریم‌ها (که ماکت‌ها یا نمونه‌های اولیه نیز نامیده می‌شوند) برای ترسیم و طراحی طرح‌بندی برای یک صفحه خاص استفاده می‌کنند.

به عبارت دیگر، وایرفریم ها نقشه های یک وب سایت یا برنامه نرم افزاری هستند. آنها به ذینفعان کمک می کنند تا نیازها و تجربه ناوبری را برای یک کاربرد عملی موفق ارزیابی کنند.

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، سطح جزئیات در وایرفریم ها از نمونه های اولیه با وفاداری پایین تا با وفاداری بالا متغیر است. قاب‌های سیمی با وفاداری پایین، ابتدایی‌ترین طرح‌ها هستند و فقط طرح‌بندی بدون ظاهر صفحه را نشان می‌دهند.

وایرفریم‌های با وفاداری بالا معمولاً در مراحل بعدی برنامه‌ریزی ارائه می‌شوند و شامل عناصر رابط کاربری خاص (مانند دکمه‌ها، نوارهای کشویی، فیلدهای متنی و غیره) می‌شوند و نشان می‌دهند که اجرای نهایی چگونه باید روی صفحه نمایش داده شود.

7. نمودار جریان فرآیند

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نمودار جریان فرآیند (PFD) معمولاً در مهندسی شیمی و فرآیند برای شناسایی جریان اصلی فرآیندهای کارخانه استفاده می‌شود، اما می‌تواند در زمینه‌های دیگر نیز برای کمک به ذینفعان در درک نحوه عملکرد سازمان مورد استفاده قرار گیرد.

PFD بهتر است برای موارد زیر استفاده شود:

. یک فرآیند را مستند کنید

. یک فرآیند را برای ایجاد تغییرات یا بهبود مطالعه کنید.

. بهبود درک و ارتباط بین ذینفعان.

این نمودارها به جای حاشیه نویسی جزئیات فرآیند جزئی، بر روی سیستم های گسترده و سطح بالا تمرکز می کنند.

8. تجزیه و تحلیل PESTLE

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، تجزیه و تحلیل PESTLE اغلب با تجزیه و تحلیل SWOT همراه است. PESTLE عوامل خارجی را ارزیابی می کند که می تواند بر عملکرد کسب و کار تأثیر بگذارد. این مخفف مخفف شش عنصر مؤثر بر تجارت است: سیاسی، اقتصادی، فناوری، زیست محیطی، حقوقی و جامعه شناختی.

تجزیه و تحلیل PESTLE عوامل احتمالی را در هر دسته، و همچنین تأثیر بالقوه، مدت تأثیر، نوع تأثیر (به عنوان مثال، منفی یا مثبت) و سطح اهمیت آنها را ارزیابی می کند.

این نوع تجزیه و تحلیل کسب و کار به ذینفعان کمک می کند تا ریسک را مدیریت کنند، اهداف و عملکرد تجاری را به طور استراتژیک برنامه ریزی و بررسی کنند و به طور بالقوه نسبت به رقبا برتری پیدا کنند.

9. نمودار موجودیت-رابطه

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نمودار رابطه موجودیت (نمودار ER) نشان می دهد که چگونه موجودیت ها (مانند افراد، اشیاء یا مفاهیم) در یک سیستم با یکدیگر مرتبط می شوند.

به عنوان مثال، یک نمودار منطقی ER به صورت بصری نشان می دهد که چگونه اصطلاحات در واژه نامه تجاری یک سازمان با یکدیگر مرتبط هستند.

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، نمودارهای ER شامل سه بخش اصلی هستند:

. موجودیت ها

. روابط

. ویژگی های

ویژگی‌ها برای موجودیت‌ها اعمال می‌شوند و جزئیات بیشتری را در مورد مفهوم توصیف می‌کنند. روابط جایی است که بینش های کلیدی از نمودارهای ER به وجود می آید. در یک مدل بصری، روابط بین موجودات به صورت عددی یا از طریق نماد پای کلاغ نشان داده می شود.

این نمودارها بیشتر برای مدلسازی ساختارهای پایگاه داده در مهندسی نرم افزار و سیستم های اطلاعات کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند و به ویژه ابزارهای ارزشمندی برای کارشناسی ارشد در این زمینه ها هستند.

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار
9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار – کالج مدیریت

انواع مدل های تحلیل کسب و کار

9 مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار ، استفاده از یک مدل بصری می تواند استراتژی ها، روابط و مسئولیت های پروژه را برای ذینفعان در هر سطح ساده کند. مدل‌های بصری زیر معمولاً برای ایجاد تحلیل تجاری استفاده می‌شوند:

. نمودارهای فعالیت: نمودار فعالیت یک تصویر بصری از محتوای تجزیه و تحلیل ارائه می دهد. نمودارهای فعالیت را می توان به عنوان نمودار گردش کار یا در یک نسخه رسمی تر در اسناد UML تکمیل کرد. آنها بیشتر در هنگام تجزیه و تحلیل سیستم ها و فرآیندها استفاده می شوند.

. نمودار جریان داده: نمودار  جریان داده چگونگی جریان اطلاعات در یک سیستم را مشخص می کند. آنها به ویژه هنگام طبقه بندی فرآیندهای فشرده داده و رمزگشایی نحوه به اشتراک گذاری داده ها بین سیستم ها یا سازمان ها مؤثر هستند.

. نمودارهای سازمانی: نمودارهای سازمانی سلسله مراتب یک کسب و کار را نشان می دهد. آنها برای درک سریع سازمان شرکت و همچنین شناسایی ذینفعان کلیدی و سایر نقاط تماس برای کارمندان مفید هستند.

. تجزیه و تحلیل SWOT: تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها، تهدیدها) به چهار بخش تقسیم می شود – یکی برای هر عنصر. سپس لیست های گلوله شده در هر بخش قرار می گیرند. این مدل به ویژه در ترسیم عناصر به روشی به راحتی قابل شناسایی است.

. نمودار جریان فرآیند: نمودار جریان فرآیند (PFD) می تواند برای کمک به ذینفعان در درک نحوه عملکرد سازمانشان استفاده شود.PFD به بهترین وجه برای مستندسازی یک فرآیند یا ایجاد تغییرات در یک فرآیند و همچنین بهبود ارتباطات بین ذینفعان استفاده می شود. این نمودارها به جای تعریف جزییات جزئی، بر سیستم های گسترده و سطح بالا تمرکز می کنند.

. تجزیه و تحلیل PESTLE: تجزیه و تحلیل PESTLE (سیاسی، اقتصادی، فناوری، محیطی، حقوقی و جامعه شناختی) عوامل خارجی را ارزیابی می کند که می تواند بر عملکرد یک تجارت تأثیر بگذارد. این نوع مدل با مدیریت ریسک و برنامه ریزی استراتژیک اهداف تجاری به ذینفعان کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 13 =