تصمیم گیری چیست؟

تصمیم گیری چیست؟ ، تصمیم گیری، فرآیند و منطقی که افراد از طریق آن به تصمیم می رسند. مدل های مختلف تصمیم گیری منجر به تحلیل ها و پیش بینی های بسیار متفاوت می شود.

نظریه‌های تصمیم‌گیری از تصمیم‌گیری عقلانی عینی، که فرض می‌کند افراد با توجه به اطلاعات و اولویت‌های یکسان، تصمیمات یکسانی را اتخاذ می‌کنند تا منطق ذهنی‌تر تناسب، که فرض می‌کند زمینه‌های خاص نهادی و سازمانی در تصمیم‌گیری‌هایی که افراد می‌گیرند مهم است، را شامل می‌شود.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید. کار تیمی چیست؟ ، 4 مزایای آن

 

تصمیم گیری چیست؟

بیایید تصمیم گیری را تعریف کنیم. تصمیم گیری دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: عمل یا فرآیند تصمیم گیری.

گاهی اوقات ما تصمیمات منطقی می گیریم، اما موارد زیادی وجود دارد که انتخاب های احساسی، غیرمنطقی و گیج کننده ای انجام می دهیم.

این صفحه به این موضوع می پردازد که چرا ما تصمیمات ضعیفی می گیریم و در مورد چارچوب های مفید برای گسترش جعبه ابزار تصمیم گیری شما بحث می کند.

 

چرا ما تصمیمات ضعیف می گیریم؟

من دوست دارم خودم را فردی منطقی بدانم، اما اینطور نیستم. خبر خوب این است که این فقط من نیستم – یا شما. ما همه غیرمنطقی هستیم.

برای مدت طولانی، محققان و اقتصاددانان معتقد بودند که انسان ها تصمیمات منطقی و سنجیده می گیرند. با این حال، در دهه های اخیر، محققان طیف گسترده ای از خطاهای ذهنی را کشف کرده اند که تفکر ما را از مسیر خارج می کند.

در مقاله‌های زیر مشخص می‌شود که ما اغلب در کجا اشتباه می‌کنیم و در مورد آن چه باید کرد.

. 5 خطای رایج ذهنی که شما را از تصمیم گیری خوب منحرف می کند: بیایید در مورد خطاهای ذهنی که اغلب در زندگی ما ظاهر می شوند صحبت کنیم و آنها را به زبانی قابل فهم تجزیه و تحلیل کنیم.

این مقاله نشان می‌دهد که چگونه سوگیری بقا، بیزاری از دست دادن، اکتشافی در دسترس بودن، لنگر انداختن و سوگیری تأیید شما را از تصمیم‌گیری خوب منحرف می‌کند.

. چگونه یک خطای ذهنی رایج را که منجر به تفکر نادرست می‌شود تشخیص دهیم: صدها مطالعه روان‌شناسی ثابت کرده‌اند که ما تمایل داریم اهمیت رویدادهایی را که به راحتی به یاد می‌آوریم دست کم بگیریم و اهمیت رویدادهایی را که در یادآوری آن مشکل داریم دست کم بگیریم.

روانشناسان از این اشتباه کوچک مغزی به عنوان یک “همبستگی واهی” یاد می کنند. در این مقاله، ما در مورد یک استراتژی ساده صحبت می کنیم که می توانید با استفاده از آن مفروضات پنهان خود را شناسایی کنید و از ایجاد یک همبستگی واهی جلوگیری کنید.

. دو استاد دانشگاه هاروارد یک دلیل را فاش می کنند که مغز ما دوست دارد کار را به تعویق بیندازد: ما تمایل داریم بیش از حد به خود فعلی خود اهمیت دهیم و به اندازه کافی به خود آینده خود اهمیت نمی دهیم.

اگر می‌خواهید اهمال‌کاری را شکست دهید و انتخاب‌های بلندمدت بهتری داشته باشید، باید راهی پیدا کنید تا خود فعلی‌تان را به بهترین نحو به نفع آینده‌تان عمل کنید. این مقاله سه راه ساده برای انجام این کار را شرح می دهد.

تصمیم گیری چیست؟
تصمیم گیری چیست؟ – کالج مدیریت

نحوه استفاده از مدل های ذهنی برای تصمیم گیری هوشمند

هوشمندانه ترین راه برای بهبود مهارت های تصمیم گیری، یادگیری مدل های ذهنی است. مدل ذهنی چارچوب یا نظریه ای است که به توضیح اینکه چرا جهان به روشی عمل می کند کمک می کند.

هر مدل ذهنی مفهومی است که به ما کمک می کند جهان را درک کنیم و راهی برای نگاه کردن به مشکلات زندگی ارائه می دهد.

می‌توانید درباره مدل‌های ذهنی بیشتر بیاموزید، نحوه استفاده از مدل‌های ذهنی، فیزیکدان برنده جایزه نوبل، ریچارد فاینمن را بخوانید، یا تعدادی از مهم‌ترین مدل‌های ذهنی را در زیر مرور کنید.

بهترین مدل های ذهنی برای بهبود تصمیم گیری شما

. حاشیه ایمنی: همیشه جایی را برای موارد غیرمنتظره بگذارید
. چگونه مسائل دشوار را با استفاده از تکنیک وارونگی حل کنیم
. ایلان ماسک و بیل تورستون در مورد قدرت فکر کردن برای خودتان

 

بهترین کتاب های تصمیم گیری

. تفکر، سریع و آهسته اثر دانیل کانمن
. سالنامه چارلی بیچاره اثر چارلز تی مانگر
. جستجوی خرد اثر پیتر بولین
. تعیین کننده توسط چیپ هیث و دن هیث

کتاب های عالی بیشتری در مورد تصمیم گیری می خواهید؟ فهرست کامل بهترین کتاب های تصمیم گیری من را مرور کنید.

 

کلیه مقالات تصمیم گیری

این لیست کاملی از مقالاتی است که من در مورد تصمیم گیری نوشته ام. لذت بردن!

. هک نهایی بهره وری، نه گفتن است

. چرا واقعیت ها نظر ما را تغییر نمی دهند؟

. چگونه ایده های نوآورانه به وجود می آیند

. همه مدل ها اشتباه هستند، برخی مفید هستند

. جنبه منفی تعادل کار و زندگی

. 3 مرحله شکست در زندگی و کار (و نحوه رفع آنها)

. ارزش زمان: واقعا وقت شما چقدر ارزش دارد؟

. 5 خطای رایج ذهنی که شما را از تصمیم گیری خوب منحرف می کند

. بیش از حد ارزیابی شده در مقابل کمتر ارزیابی شده: باورهای رایج که ما اشتباه می کنیم

. چگونه کارشناسان تشخیص می دهند که روی چه چیزی تمرکز کنند؟

. قانون «20 اسلات» وارن بافت: چگونه زندگی خود را ساده کنید و نتایج خود را به حداکثر برسانید

. روش آیوی لی: کارشناسان روتین روزانه برای حداکثر بهره وری توصیه می کنند

. چگونه تصمیمات روزانه خود را بهینه کنیم

. چگونه با استفاده از قوانین خط روشن ذهن خود را شلوغ کنید و قدرت اراده خود را آزاد کنید
رکارهایی که قبلاً کار می کند را بیشتر انجام دهید

. 5 درس در مورد اشتباه کردن

. روشی متفاوت برای تفکر در مورد بهره وری

. استراتژی “2 لیست” وارن بافت: چگونه تمرکز خود را به حداکثر برسانید و بر اولویت های خود مسلط شوید

. اجازه دهید ارزش های شما باعث انتخاب شما شوند

. وقتی ایده های زیادی دارید و زمان کافی ندارید چه کاری باید انجام دهید

. چگونه با استفاده از “جعبه آیزنهاور” مولدتر باشیم و فعالیت های اتلاف وقت را از بین ببریم

. چگونه قدرت اراده کار می کند: چگونه از تصمیمات بد اجتناب کنیم

. چگونه با استفاده از “قانون 2 دقیقه” از به تعویق انداختن خودداری کنیم؟

. نحوه تمرکز و تمرکز بهتر

تصمیم گیری چیست؟
تصمیم گیری چیست؟ – کالج مدیریت

تصمیم گیری گروهی

1. تصمیمی که باید گرفته شود را مشخص کنید. قبل از شروع به جمع‌آوری اطلاعات و فهرست کردن گزینه‌های جایگزین، برای شما به‌عنوان یک گروه مهم است که به وضوح درک کنید که می‌خواهید چه تصمیمی بگیرید تا هدفی داشته باشید که بحث‌هایتان را روی آن متمرکز کنید.

سؤالات احتمالی برای پرسیدن عبارتند از: ویژگی های تکلیف تعیین شده چیست؟ از ما خواسته می شود چه کار کنیم؟ چه تعارضی بر اثربخشی گروه ما تأثیر می گذارد؟ ما با چه مانعی برای کار گروهی موثر روبرو هستیم؟

2. موضوع مورد بحث را تحلیل کنید. هنگامی که هدف خود را مشخص کردید (یعنی تصمیمی که باید گرفته شود یا مشکلی که باید بر آن غلبه کرد)، داده ها و منابعی را که در حال حاضر در اختیار دارید بررسی کنید و مشخص کنید به چه اطلاعات اضافی ممکن است نیاز داشته باشید.

از خود بپرسید: چه چیزی باعث این مشکل می شود؟ این مشکل برای چه کسی است؟ وضعیت فعلی چه اشکالی دارد؟ چرا باید با این موضوع/تصمیم برخورد کنیم؟ از کجا می توانیم منابع دیگری پیدا کنیم؟

3. معیارها را تعیین کنید. معیارها یا شرایطی را که تعیین کننده موفقیت راه حل انتخابی است، شناسایی کنید. در حالت ایده آل، یک راه حل امکان پذیر خواهد بود، گروه را به جلو می برد و نیازهای هر یک از اعضای گروه را برآورده می کند.

ممکن است بخواهید معیارها را به ترتیب اهمیت رتبه بندی کنید (مثلاً ممکن است شرایط به گونه ای باشد که برخی از مسائل به طور کامل حل نشوند).

این سوالات را در نظر بگیرید: چه چیزی یک راه حل/تصمیم را موفق می کند؟ چه مسائلی باید در راه حل مورد توجه قرار گیرد؟ چه معیارهایی به ما کمک می کند تا تشخیص دهیم که آیا همه از راه حل/تصمیم راضی هستند یا خیر؟ آیا برخی معیارها بیشتر از سایر معیارها ضروری هستند؟

4. راه حل های بالقوه طوفان فکری با استفاده از منابع و اطلاعات جمع آوری شده در بالا. طوفان فکری برای راه حل های بالقوه مشکل یا تصمیم مشخص شده در مرحله 1. این شامل جمع آوری هر چه بیشتر ایده ها است.

در این مرحله نباید ایده ها را نقد یا ارزیابی کرد. برخی از سوالاتی که باید پرسید عبارتند از: برخی از راه حل های ممکن که اکثر معیارهای تعیین شده ما را برآورده می کند چیست؟

آیا گزینه هایی وجود دارد که ممکن است از آن غافل شده باشیم؟ در صورت عدم وجود محدودیت ها چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

5. گزینه ها را ارزیابی کنید و بهترین را انتخاب کنید. هنگامی که فهرستی از راه حل های بالقوه دارید، اکنون آماده ارزیابی آنها برای بهترین جایگزین با توجه به معیارهای مشخص شده در مرحله 3 هستید.

به یاد داشته باشید که ممکن است بتوانید ایده ها را برای ایجاد راه حل ترکیب کنید. در حالت ایده‌آل، همه با راه‌حل (اجماع) موافق هستند، اما این امکان وجود دارد که همه موافق نباشند. در این مورد، شما باید از روش‌های تصمیم‌گیری متفاوتی استفاده کنید.

سؤالات اضافی که هنگام ارزیابی گزینه‌های جایگزین باید پرسید: مزایا / معایب هر گزینه چیست؟ کدام گزینه در حال حاضر واقع بینانه ترین است؟ کدام گزینه بیشترین احتمال را دارد که مشکل را در دراز مدت حل کند؟

6. راه حل را اجرا کنید. این شامل شناسایی منابع لازم برای اجرای تصمیم و همچنین موانع بالقوه و سپس اقدام است. تصمیم بگیرید: چه باید کرد؟ چگونه؟ توسط چه کسی؟ تا کی؟ به چه ترتیبی؟

7. نظارت و ارزیابی نتیجه. بر اساس معیارهای مشخص شده در مرحله 3، ارزیابی کنید که آیا تصمیم موفق بوده است یا خیر. اگر نه، مرحله 4 را برای ارزیابی سایر گزینه ها یا ایجاد گزینه های جدید مجدداً مشاهده کنید.

 

تصمیم گیری موثر چگونه به نظر می رسد؟

در یک نظرسنجی اخیر، گارتنر دریافت که 65 درصد از تصمیمات گرفته شده پیچیده تر از دو سال پیش (شامل سهامداران یا انتخاب های بیشتری است). وضعیت فعلی تصمیم گیری ناپایدار است.

برای مهندسی مجدد تصمیمات به گونه ای که با پیچیدگی و عدم قطعیت بیشتر سروکار دارد، تصمیم گیری خوب مرتبط تر، زمینه ای و پیوسته تر است.

متصل

هیچ تصمیمی به خودی خود نمی ماند. تصمیمات یک بازیگر بر دیگر بازیگران شرکت و اکوسیستم تأثیر می گذارد و بالعکس. تصمیم گیری باید در همه سطوح بسیار بیشتر به هم متصل شود – نه تنها به صورت سلسله مراتبی (استراتژیک > تاکتیکی > عملیاتی)، بلکه به معنای شبکه ای. به اشتراک گذاری داده ها و بینش ها در سراسر مرزهای سازمانی بسیار مهم است.

متنی

جایگزین های تصمیم گیری باید به شیوه ای حساس به زمینه، فراتر از محدوده رویداد یا تراکنش فردی ارزیابی شوند. سازمان‌ها اغلب از ارائه اطلاعات و تجزیه و تحلیل‌های تجاری خود همان شخصی‌سازی را که می‌دانند مصرف‌کننده انتظار دارد، نادیده می‌گیرند.

مداوم

سازمان ها باید تا حد امکان پاسخگوی فرصت ها و اختلالات باشند. تصمیم گیری در حال تبدیل شدن به یک فرآیند بسیار مستمر است که در آن سازمان ها باید گزینه های خود را باز نگه دارند.

تصمیم‌گیری مؤثر – که مرتبط، متنی و مستمر باشد – منجر به مزایای کسب‌وکار زیادی می‌شود، از جمله شفافیت، دقت، مقیاس‌پذیری و سرعت بیشتر.

تصمیم گیری چیست؟
تصمیم گیری چیست؟ – کالج مدیریت

تصمیم گیری به طور سنتی چگونه به نظر می رسد؟

تصمیم گیری مؤثر نیز بسیار فراگیرتر است. همه ذینفعان لازم را در نظر می گیرد و مشارکتی است. چندین جنبه از یک فرصت تجاری را مورد بررسی قرار می دهد و در جایی اتفاق می افتد که برای مشتری، شهروند یا سازمان شما اهمیت دارد.

یک شرکت تولید قطعات صنعتی متوسط ​​را در نظر بگیرید. به طور سنتی، تصمیمات زنجیره تامین توسط تیم های گسسته، یک به یک گرفته می شد. آنها دامنه زنجیره تامین را در نظر نگرفتند، چه رسد به سایر اتصالات متقابل مانند تأثیر بر سفارش به پول نقد.

تصمیم گیری شرکت ممکن است کارساز باشد، اما آیا خوب کار می کند؟ علاوه بر این، آیا در عصر شتاب دیجیتال به خوبی کار می کند؟

 

تصمیم گیری مجدد مهندسی شده و موثر چگونه به نظر می رسد؟

در نظر بگیرید که چگونه این تصمیمات را با یک ذهنیت مرتبط، زمینه ای و مستمر اتخاذ کنید. گفتگوها خیلی زودتر از این فرآیند شروع می شود و شامل افراد ذینفع بیشتری می شود که از چه داده ها و بینش هایی می پرسند که نتیجه موثرتری را ممکن می سازد.

اگر بخواهیم تصمیم را هم برای تولید و هم برای زنجیره تامین بهینه کنیم چه؟ چگونه می‌توانیم شرایطی را پیش‌بینی کنیم که باعث تغییر در کتاب بازی ما قبل از وقوع شود؟

حتی ممکن است بهینه سازی را در سراسر تولید، زنجیره تامین و فروش در نظر بگیرید، که در آن عرضه اضافی منجر به پیشنهادات دیجیتالی به مشتریانی می شود که به احتمال زیاد این معامله را می پذیرند.

این بحث را از یکی در مورد زنجیره تامین به یکی در مورد بهینه سازی کسب و کار در سطح بالاتر با همه سهامداران درگیر تغییر می دهد.

تلاش برای تصمیم‌گیری‌های مرتبط‌تر، متنی و مستمر، همان فرآیند فکری است که استفاده از ماشین‌های دوقلو دیجیتال را برای تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده – یا حتی کل کسب‌وکار، هدایت می‌کند.

در بخش عمومی، این تمایل به بهینه سازی و هماهنگی خدمات شهروندان در بین سازمان ها را برمی انگیزد. به بیان ساده، این در مورد ارائه درک بهتر از زمینه بزرگتر و امکان تصمیم گیری مستمر است که در کل محیط به هم مرتبط است.

 

چرا تصمیمات خوب مهم هستند؟

تصمیمات باید یک قابلیت اصلی قابل اعتماد و قابل اعتماد برای هر سازمان و افراد آن باشد. بدون اتخاذ تصمیمات مؤثر و کارآمد، سازمان نسبت به تغییرات در شرایط بازار، ادراکات مشتری و رفتارهای شهروندان سرگردان یا کور است.

تصمیم‌گیری مؤثر، مهندسی مجدد برای اتصال، زمینه‌ای و مستمر، عدم قطعیت را نشان می‌دهد و توانایی ما را برای افزودن وضوح به ملاحظات زمانی غیرشفاف بهبود می‌بخشد.

به یک تمایز رقابتی تبدیل می شود. اگر بتوانید بی‌اطمینانی بیشتری نسبت به دیگران، راحت و با مهارت کنار بیاورید، مزیت نهایی را خواهید داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =