چگونه یک مدل تحلیل کسب و کار ایجاد کنیم؟

چگونه یک مدل تحلیل کسب و کار ایجاد کنیم؟ ، 8 مرحله

چگونه یک مدل تحلیل کسب و کار ایجاد کنیم؟ ، یادگیری نحوه ایجاد یک مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار موثر برای عملکرد خوب کسب و کار اساسی است.

در این مقاله، ما شش نوع مدل تجزیه و تحلیل کسب‌وکار را بیان می‌کنیم و نشان می‌دهیم که چگونه می‌توان از یک مدل تحلیل تجاری قوی به عنوان بخشی از یک پروژه استفاده کرد.

چگونه یک مدل تحلیل کسب و کار ایجاد کنیم؟ – کالج مدیریت

مدل تحلیل کسب و کار چیست؟

هدف یک مدل تحلیل کسب و کار ترسیم طرح کلی و استراتژی برنامه است. اختصاص زمان و تلاش از قبل به اجرای روان و حفظ اثربخشی پروژه کمک می کند.

شما می‌توانید مدل‌های تحلیل کسب‌وکار را که در زیر مورد بحث قرار گرفته‌اند، تغییر دهید تا متناسب با نیازهای صنعت و شرکت باشد.

 

چگونه یک مدل تحلیل کسب و کار ایجاد کنیم؟

قبل از شروع یک پروژه ایجاد تغییر در هر سازمانی، مهم است که با مرحله تجزیه و تحلیل کسب و کار شروع شود. در طول این فرآیند، یک تحلیلگر کسب و کار راه حل هایی را شناسایی و تعریف می کند که ارزش ارائه شده توسط یک سازمان را به ذینفعان خود به حداکثر می رساند.

در اینجا مراحل کلیدی برای ایجاد یک مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار وجود دارد:

1. شناسایی اهداف اولیه کسب و کار

تعیین اهداف مدل تجزیه و تحلیل کسب و کار، چشم انداز یکپارچه بین تحلیلگر کسب و کار، مدیر پروژه و ذینفعان را تضمین می کند. به سادگی بپرسید “چرا این پروژه مورد نیاز است؟” می تواند هر گونه سردرگمی را روشن کند و یک هدف متمرکز را حفظ کند.

کشف اهداف اولیه کسب و کار به ایجاد دامنه کمک می کند و تضمین می کند که به راه حلی نرسیده اید که مشکل اولیه را حل نمی کند.

2. اطلاعات پس زمینه را جمع آوری کنید

در شروع هر پروژه تجزیه و تحلیل کسب و کار، عاقلانه است که در ابتدا با تمام جزئیات لازم آشنا شوید. یکی از وظایف یک تحلیلگر کسب و کار، شفاف سازی اهداف، دامنه و الزامات تحلیل مدل کسب و کار است. به دست آوردن وضوح در مورد تلاش های گذشته می تواند جهت رشد رو به جلو را تعیین کند.

3. تعیین ذینفعان

شناسایی ذینفعان در مراحل اولیه برای اطمینان از اینکه تصمیم گیرندگان در موقعیت مناسب قرار می گیرند، ضروری است. یک ذینفع می تواند شامل موارد زیر باشد:

. مالکان: سهامداران، متولیان، حامیان

. مدیران: مدیران ارشد یا میانی مسئول نظارت بر فرآیند

. کارکنان: توسعه دهندگان یا تحلیلگران مسئول ارائه پروژه

. شرکا: افرادی که در کنار پروژه کار می کنند و محصولات یا خدمات تکمیلی را ارائه می دهند

. مشتریان: کاربران نهایی برنامه، محصول یا خدماتی که به تازگی اجرا شده است

ذینفعان اصلی باید در برنامه ریزی و اجرای تمام استراتژی های تجزیه و تحلیل کسب و کار در طول فرآیند گنجانده شوند.

4. محدوده پروژه را تعریف کنید

تعریف یک بیانیه واضح از محدوده به تیم پروژه شما اجازه می دهد تا در حرکت رو به جلو متحد شوند. Scope فرآیند تجزیه و تحلیل کسب و کار را هدایت می کند و مطمئن می شود که همه شرکت کنندگان پروژه در اهداف خود تقسیم نشده اند. بیانیه محدوده شامل فهرست دقیقی از اهداف توسعه است.

بیانیه دامنه با همه ذینفعان تجاری و فناوری بررسی می شود. با تأیید مسیر مورد نظر پروژه، سازمان می تواند از سرمایه گذاری خود در برنامه اطمینان حاصل کند.

5. جزئیات مورد نیاز پروژه

این مرحله نیازمند تحلیلگر کسب و کار است که قبل از دریافت تاییدیه برای تحویل آنها به تیم توسعه، الزامات را برای صاحب کسب و کار روشن کند. ارائه الزامات دقیق و مختصر به تیم پروژه باعث دستیابی به محدوده می شود.

تحلیلگر کسب و کار مسئول به دست آوردن تمام اطلاعات لازم برای درک آنچه جامعه امیدوار است از پروژه به دست آورد، است. آنها آن اطلاعات را تجزیه و تحلیل می کنند و از آن برای ایجاد لیستی از محصولات قابل تحویل استفاده می کنند. برنامه‌ریزی توالی محصولات تحویلی با دقت به ابزارهای تحلیل کسب‌وکار اجازه می‌دهد تا حد ممکن در پیشبرد پروژه مؤثر باشند.

چگونه یک مدل تحلیل کسب و کار ایجاد کنیم؟ – کالج مدیریت

6. بر کاربرد فنی نظارت کنید

یک گام مهم در هر مدل تحلیل تجاری، انجام بخش فنی پروژه است. این مرحله می تواند شامل تیم سازی، سفارشی سازی راه حل ها و/یا به روز رسانی نرم افزار باشد. تحلیلگر کسب و کار از نزدیک با متخصصان تضمین کیفیت کار خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که الزامات فنی برآورده شده است.

اغلب اعضای جامعه تجاری نیاز به آزمایش برنامه های کاربردی جدید دارند تا مطمئن شوند که نرم افزار به درستی و کارآمد کار می کند.

7. در اجرای راه حل ها کمک کنید

یکی از مراحل نهایی در مدل تحلیل کسب و کار، ارائه پشتیبانی و راهنمایی برای ذینفعان است. آنها ممکن است نیاز داشته باشند که به بازخورد تیم توسعه گوش دهند و در صورت نیاز شرایط را تغییر دهند. همچنین تحلیلگران پس از ارائه الزامات اولیه، هرگونه تغییر درخواستی از ذینفعان را مدیریت می کنند.

یک تحلیلگر تجاری پس از تکمیل موارد تحویل، پذیرش کاربر را ارتقا می دهد.

8. ارزش تولید شده توسط پروژه را ارزیابی کنید

در کل فرآیند تحلیل کسب و کار، باید ارزیابی دائمی از پروژه و جدول زمانی وجود داشته باشد. جدول زمانی را دنبال کنید و با ضرب‌الاجل‌ها و معیارها به موقع بمانید.

ارزیابی پیشرفت واقعی در مقایسه با اهداف کسب و کار، ارائه به روز رسانی و پاسخ به سوالات ذینفعان.

اگر اصلاحات اضافی لازم است، این ایده را به ذینفعان منتقل کنید و تحقیقاتی را برای حمایت از توصیه‌ها ارائه دهید.

چگونه یک مدل تحلیل کسب و کار ایجاد کنیم؟ – کالج مدیریت

انواع مدل های تحلیل کسب و کار

استفاده از یک مدل بصری می تواند استراتژی ها، روابط و مسئولیت های پروژه را برای ذینفعان در هر سطح ساده کند. مدل‌های بصری زیر معمولاً برای ایجاد تحلیل تجاری استفاده می‌شوند:

. نمودارهای فعالیت: نمودار فعالیت یک تصویر بصری از محتوای تجزیه و تحلیل ارائه می دهد. نمودارهای فعالیت را می توان به عنوان نمودار گردش کار یا در یک نسخه رسمی تر در اسناد UML تکمیل کرد. آنها بیشتر در هنگام تجزیه و تحلیل سیستم ها و فرآیندها استفاده می شوند.

. نمودار جریان داده: نمودار جریان داده چگونگی جریان اطلاعات در یک سیستم را مشخص می کند. آنها به ویژه هنگام طبقه بندی فرآیندهای فشرده داده و رمزگشایی نحوه به اشتراک گذاری داده ها بین سیستم ها یا سازمان ها مؤثر هستند.

. نمودارهای سازمانی: نمودارهای سازمانی سلسله مراتب یک کسب و کار را نشان می دهد. آنها برای درک سریع سازمان شرکت و همچنین شناسایی ذینفعان کلیدی و سایر نقاط تماس برای کارمندان مفید هستند.

. تجزیه و تحلیل SWOT: تجزیه و تحلیل SWOT (نقاط قوت، ضعف، فرصت ها، تهدیدها) به چهار بخش تقسیم می شود – یکی برای هر عنصر. سپس لیست های گلوله شده در هر بخش قرار می گیرند. این مدل به ویژه در ترسیم عناصر به روشی به راحتی قابل شناسایی است.

. نمودار جریان فرآیند: نمودار جریان فرآیند (PFD) می تواند برای کمک به ذینفعان در درک نحوه عملکرد سازمانشان استفاده شود. PFD به بهترین وجه برای مستندسازی یک فرآیند یا ایجاد تغییرات در یک فرآیند و همچنین بهبود ارتباطات بین ذینفعان استفاده می شود. این نمودارها به جای تعریف جزییات جزئی، بر سیستم های گسترده و سطح بالا تمرکز می کنند.

. تجزیه و تحلیل PESTLE: تجزیه و تحلیل PESTLE (سیاسی، اقتصادی، فناوری، محیطی، حقوقی و جامعه شناختی) عوامل خارجی را ارزیابی می کند که می تواند بر عملکرد یک تجارت تأثیر بگذارد. این نوع مدل با مدیریت ریسک و برنامه ریزی استراتژیک اهداف تجاری به ذینفعان کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + نوزده =

خروج از نسخه موبایل